Jeneratör Tarihi

1831 yılında Michael Faraday elektrik üretebilen “Faraday disk” adında bir jeneratör üretmiştir. Onun bu icadı o yıllarda teknolojik ilerlemelere neden olmamıştır. 1850’li yıllarda seri olarak üretilmeye başlayan dinamolar, yaygın olarak aydınlatma amacıyla kullanılmaya başlanmıştır,
Thomas Edison 1880’de elektrik ampulünü bulunca, güç kaynakları ve jeneratörlere büyük ihtiyaç olmuştur.. 1882’de Edison şirketi , Londra’da ve Milan’da bulunan enerjiyi aydınlatmada kullanmak için DC üreten merkezler kurmuştur.
Bundan sonra AC ve DC akımlarının kullanılması için araştırmalar başlamıştır. 1890 yılının başlarına kadar olan transformatörlerdeki ve jeneratör sistemlerinde bulunan gelişmeler sonucunda Amerikalı Nikola Tesla ,alternatif akımın elektriksel güç aktarımındaki kullanım avantajlarını kanıtlamıştır.. AC jeneratörlerini kullanan ilk büyük Hidroelektrik Santrali ise Niagara şelalesinde 1895’te yapılmıştır.
Bugün ise jeneratörler hayatımızın vazgeçilmez bir parçası durumuna gelmiştir. Son zamanlarda ise, robot ve makinalar için çeşitli jeneratörler üretim aşamasına gelmek üzeredir.

Bir Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir